پلاسمای غنی از پلاکت  PRP

پلاسمای غنی از پلاکت ( Platelet-rich plasma )( با نماد اختصاری PRP ) پلاسمای غلیظ شده خون است که دارای مقادیر فراوان پلاکت می‌باشد. از این پلاسما که از خود بیمار تهیه می‌شود در بعضی مراکز برای درمان صدمات غضروفی و تاندونها و سایر صدمات بافت نرم، استفاده می‌شود. موارد استفاده از آن براین پایه استوار است که مواد پروتئینی مانند سیتوکینها و دیگر فاکتورهای رشد ، که در این محلول وجود دارد می‌تواند به پدیده ترمیم در بافت‌های بدن ، کمک کند.

اثرات ترمیمی و رشد که در صدمات و ضایعات بافت‌های مختلف بدن توسط عوامل رشد کنترل و هدایت می‌شوند باعث بروز این فرضیه شده‌است که مقادیر غنی شده پلاکت‌ها که دارای این فاکتورها هستند، می‌توانند باعث تحریک و تشدید پدیده ترمیم در این صدمات شوند. گروه زیادی از عوامل رشد مانند سیتوکین‌ها ، اینترلوکینها ، فاکتور رشد پلاکتی عامل رشد شبه انسولین ، عامل رشد فیبروبلاست و دیگر عوامل در کنترل پدیده ترمیم ضایعات و صدمات بافتهای بدن شرکت دارند. از پلاکت‌ها بیش از ۷ نوع از این عوامل رشد ترشح می‌گردد.

روش تهیه

از خون محیطی بیمار مقداری که لازم است تهیه و بوسیله سانتریفوژ مخصوص ، سلولهای سرخ خون و گلبول‌ها جدا می‌گردد و از پلاکت‌ها استفاده می‌شود. مقدار پلاکت‌ها در خون انسان حدود ۲۵۰۰۰۰ در هر میلی‌لیتر است، در پلاسمای پی‌آرپی مقدار آن به ۴ الی ۵ برابر رسانده می‌شود.

روش‌های تهیه در بانک‌های خون دقیق‌تر بوده و در درمانگاهها از کیت‌های آماده برای تهیه آن استفاده می‌شود.  مطالعات علمی نشان داده است که روش تهیه، در مؤثر بودن درمان بسیار اهمیت دارد.

موارد استفاده

موارد استفاده وسیعی از پی‌آرپی در کمک به درمان بیماری‌ها و صدمات تاندون‌ها و مفاصل گزارش شده‌است. مهمترین موارد مصرف آن در ترمیم پارگی‌های رباط‌های زانو، ترمیم تاندون‌ها، ترمیم رباط گرداننده شانه و نیز تزریق داخل مفصلی در بیماران دچار آرتروز است. تنها در کشور آمریکا سالانه بیش از ۸۶۰۰۰ تزریق انجام می‌شود که مصرف آن بطور عمده در ورزشکاران است.

دیگر کاربرد PRP در ناباروریست، جایی که زوج نابارور بیش از دو بار از درمان میکرو اینجکشن استفاده کرده و منجر به بارداری نشده است، PRP می‌تواند با تحریک بافت اندومتر منجر به بارداری گردد. به منظور بررسی میزان موفقیت روش PRP در درمان RIF نیاز به جمع‌آوری داده‌های بیشتر و زمان بیشتری است تا بتوان اظهار نظر بهتری ارائه نمود. زیرا این روش برای درمان RIF نسبتا جوان و نوپاست.

اثربخشی بالینی

نتایج قطعی استفاده از این روش در درمان بیماران هنوز بطور کامل مشخص نیست. تاکنون هیچ کارآزمایی بالینی مشخصی مفید بودن این روش را اثبات نکرده است. با توجه به اینکه عوارض این روش اندک است، موارد استفاده آن در رشته‌های مختلف اعم از پزشکی، دندانپزشکی و طب ورزشی روزبروز گسترش بیشتری پیدا می‌کند. در گزارش‌های علمی که نتایج موفقیت‌آمیز نداشته‌اند، علت عمده را به روش غلط عمل‌آوری پلاسمای غنی شده در کلینیک‌ها نسبت می‌دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به کلینیک امید می‌باشد.